תפריט

איך עובד מימון המונים?

מימון המונים הינה שיטת מימון לקידום יוזמות במגוון רחב של תחומים, בה הגיוס נעשה באמצעות איגוד כספים ממספר רב של אנשים פרטיים, שמשקיעים סכומים קטנים באופן יחסי, בתמורה למוצר/שירות או כתרומה.

מימון המונים הגיע לעולם בצורתו המקוונת לפני כעשרים שנה ומאז צבר תאוצה רבה והצלחה גדולה בעולם. יותר ויותר אנשים לוקחים חלק בקידום יוזמות במגוון רחב של תחומים ופלטפורמות, ועוזרים להפוך חלומות למציאות. הפלטפורמות המובילות בעולם הן Kickstarter ו-Indiegogo. פלטפורמת מימון ההמונים הראשונה והמובילה בישראל היא Headstart שהוקמה ב-2011, מאז נוצרו פלטפורמות נוספות שממשיכות את מגמת ההצלחה.

איך זה עובד?

מורה יוצר פרויקט באתר 'לכיתה', הפרויקט עובר בחינה של מנהל בית הספר ולאחר אישורו עולה לאוויר לפרק זמן שנע בין 14 ל- 60 יום, בהם הוא נגיש לכל אדם בארץ ובעולם שרוצה לתמוך בחינוך בישראל באופן ישיר ופשוט. לכל פרויקט נקבע סכום יעד לגיוס אשר מגלם את כלל עלויות הפרויקט. תומך בוחר פרויקט שהוא מעוניין לקדם ואת סכום התמיכה בו, ומשלים בשלושה שלבים פשוטים את תהליך התמיכה דרך האתר. במידה והפרויקט מגיע ליעד הגיוס שלו בפרק הזמן שהוקצב לו, צוות 'לכיתה' רוכש את הציוד/השירותים הנדרשים למימוש הפרויקט, ודואג לאספקתם ישירות לבית הספר. המורה משתף ומעדכן את התומכים לאורך התהליך ולאחר מימוש הפרויקט כותב להם על השפעת הפרויקט על תלמידיו. במידה ופרויקט לא הגיע ליעד הגיוס בתום פרק הזמן שהוקצב לו, הוא יוסר מהאתר וכל מי שתמך בפרויקט יקבל זיכוי מלא או שיוכל לבחור לנתב את תרומתו לפרויקט פעיל אחר. למורה ניתנת אפשרות לנסות להעלות את הפרויקט בשנית בכל שלב.

למה שמימון המונים יצליח בתחום החינוך?

מימון המונים מורכב בבסיסו משני גורמים – יזמים ותומכים, ושני אלו נמצאים בשפע בכל הנוגע לחינוך בישראל. ישנם מורים רבים בעלי תחושת שליחות ומוטיבציה גבוהה, יצירתיים ויזמים בנשמה ונוסף להם אנשים רבים וטובים בארץ ובעולם שהחינוך בישראל חשוב להם והם מעוניינים לקחת חלק פעיל בקידומו. 'לכיתה' מאפשרת לכל אדם לתמוך כפי יכולתו בפרויקטים חינוכיים שמעוררים בו השראה, בצורה ישירה, ידידותית ופשוטה. בנוסף, אנחנו עובדים קשה כדי להגדיל את קהל התומכים הפוטנציאליים, בין השאר על ידי פניה לחברות ברמה המקומית והלאומית, שתומכות במגוון רחב של פרויקטים. אנחנו מאמינים שבכוחות משותפים אפשר לעצב מציאות חינוכית אחרת, טובה ומעצימה יותר!

האם הרעיון הזה עובד במקום אחר?

כן. 'לכיתה' קיבלה את ההשראה לרעיון מפלטפורמה אמריקאית מאוד מצליחה בשם DonorsChoose.org שהוקמה בשנת 2000 על ידי מורה להיסטוריה בבית ספר ציבורי בניו יורק, שרצה להעניק לתלמידים שלו חינוך טוב יותר ונתקל במגבלות תקציביות שחייבו אותו להוציא כסף מכיסו בשביל לעשות זאת. הוא יצר אתר למימון פרויקטים בבית הספר בו עבד, שהפך עם הזמן להצלחה עצומה בעל השפעה נרחבת על החינוך הציבורי בארה"ב. באמצעות הפלטפורמה גויסו עד היום למעלה מ- 500 מיליון דולר למימון פרויקטים חינוכיים בלמעלה מ- 70 אלף בתי ספר ציבוריים ברחבי ארה"ב. להצלחה של DonorsChoose  אחראיות בין השאר דמויות מובילות כמו מישל אובמה, אופרה ווינפרי וסטיבן קולבר, שהפכו לשגרירים נלהבים של הפלטפורמה.

אתם עושים מזה כסף?

לא. 'לכיתה' היא עמותה ללא כוונת רווח (ע"ר 580687838) אשר מוכרת כמוסד ציבורי לעניין תרומות על פי סעיף 46 (א) לפקודת מס הכנסה. 'לכיתה' נוצרה כפלטפורמה ללא מטרות רווח לקידום פרויקטים של מורות ומורים ישראלים למען התלמידים שלהם. הפלטפורמה נבנתה בהתאמה מירבית לקהל המשתמשים הייחודי הזה, וכל משאבי המיזם מכוונים להנגשת האתר למורים יצירתיים ולתומכים בהם. הכסף היחידי שנגבה באמצעות האתר מיועד לרכישת המשאבים הנדרשים למימוש הפרויקט ולכיסוי העלות התפעולית הכרוכה בהוצאתו לפועל.

למה להעביר למורים ציוד ולא כסף?

כי בכך אנחנו גם חוסכים כאב ראש גדול ומיותר מהמורים, גם מוזילים עלויות ומבטיחים את איכות המוצרים וגם מספקים ביטחון מירבי שכספי התמיכה בפרויקטים אכן מגיעים ליעדם. לשם כך הקמנו מערך לוגיסטי שמורכב מצוות מקצועי ומיומן שעוסק ביצירת קשר עם ספקים מהימנים, תמחור הפרויקט, ביצוע הרכש ואספקת המוצרים עד לבית הספר.

האם פרויקט יכול לגייס רק חלק מהסכום?

לא, גיוס המימון באמצעות האתר עובד בשיטת הכל או כלום.

למה הכל או כלום?

מכיוון שעלות של כל פרויקט באתר מגלמת את כלל המשאבים הנדרשים למימושו, כפי שהגדיר אותם המורה בעת יצירת הפרויקט, לא פחות ולא יותר.

מה קורה אם פרויקט לא מגיע ליעד הגיוס שלו?

במידה ופרויקט לא הגיע ליעד הגיוס בתום פרק הזמן שהוקצב לו, כרטיסי האשראי של התומכים לא יחויבו והפרויקט יוסר מן האתר.

האם אפשר לגייס יותר מ-100% מימון לפרויקט?

לא, פרויקט באתר נסגר כשהוא מגיע ל-100% מימון. לא ניתן לגייס סכום גדול יותר מסכום הפרויקט שתומחר.

מי יכול ליצור פרויקט באתר?

מורים ישראלים המלמדים בבתי ספר המשתייכים לחינוך הממלכתי, בכל הארץ ומכל מגזר. בכדי לעשות זאת יש לפתוח חשבון משתמש באתר בתהליך פשוט ומהיר. לפני יצירת פרויקט חשוב לעבור על תנאי השימוש באתר ולוודא כי הפרויקט עומד במדיניות הפרויקטים של 'לכיתה'.

כמה זמן לוקח להירשם לאתר?

חצי דקה. כל מה שנדרש זה להכניס שם, כתובת מייל וסיסמא ואתם חלק מקהילת החינוך הכי חדשנית בישראל!

כמה זמן ניתן לפרויקט לגייס כסף?

פרויקט יכול לגייס מימון באתר במשך 30 יום, אבל ניתן להגדיר פרק זמן קצר יותר, החל מ-15 יום, זה נתון להחלטת המורה.

איך יוצרים קשר עם 'לכיתה'?

דרך 'צור קשר' בתחתית העמוד. אנחנו נעשה כל שביכולתינו לתת מענה בצורה המהירה והטובה ביותר.

איפה עוד אפשר למצוא אותנו?

ניתן למצוא אותנו בעמוד הפייסבוק שלנו. עשו לייק, ועקבו אחרינו!

כיצד תומכים בפרויקט?

זה פשוט מאוד. כל מה שאתם צריכים בשביל לתמוך בפרויקט זה גישה לאתר 'לכיתה' דרך מחשב או מכשיר נייד וכרטיס אשראי בתוקף. מכאן כל מה שנותר זה לבחור פרויקט שמעורר בכם השראה ולתמוך בו בכל סכום שתחליטו, בשלושה שלבים פשוטים. תוכלו למצוא מידע נוסף במדריך הבא כיצד לתמוך בפרויקט?

האם ישנו סכום מינימום לתמיכה?

לא, ניתן לתמוך בפרויקט בכל סכום החל משקל אחד. אנחנו דוגלים בכך שכל תומך יתרום כפי יכולתו ויקבל את אותה רמה של מבחר, שקיפות ומשוב מהמורים ומצוות 'לכיתה', ללא קשר לסכום שתרם.

האם יש סכום מקסימום לתמיכה?

לא, אתם מוזמנים לממן פרויקט שלם שמעורר בכם השראה (:

האם חובה להירשם לאתר בכדי לתמוך בפרויקט?

לא, תמיכה באתר אינה מחייבת רישום.

האם ניתן לתמוך בפרויקט בצורה אנונימית?

אפשרי בהחלט.

תמכתי בפרויקט, מתי כרטיס האשראי שלי יחוייב?

כרטיס האשראי שלך יחוייב במעמד ביצוע התרומה באתר. במידה והפרויקט לא יגיע ליעד הגיוס בפרק הזמן שהוקצב לו, כרטיס האשראי שלך יזוכה באופן מלא.

האם אתם שומרים את פרטי האשראי שלי?

פרטי כרטיס האשראי אינם נשמרים במערכת.

האם יש דרך נוספת לתמוך בפרויקט מלבד כרטיס אשראי?

בשלב זה אנחנו מקבלים כרטיסי אשראי בלבד, אבל עושים מאמצים להרחיב את אפשרויות התשלום.

יש עוד דרכים לעזור למורה מלבד תמיכה כספית?

בהחלט. אם ברצונך לראות פרויקט קם לחיים תוכל לעזור בהגברת המודעות אליו באמצעות הפצתו בקרב חבריך ומכריך, שיתופו ברשתות החברתיות וכתיבת מילה טובה בעמוד התגובות לפרויקט.

האם אני יכול לתרום את החומרים עצמם במקום לתרום כסף?

בשלב זה אין אפשרות לתרום ציוד משומש וחומרים ל'לכיתה', ייתכן ובעתיד תהיה אפשרות כזאת. ספקים שמעוניינים לתרום שירותים/ציוד חדיש מוזמנים ליצור עמנו קשר.

איך אדע אם הפרויקט שתמכתי בו מומן?

צוות 'לכיתה' ישלח לך אי-מייל שהפרויקט יגיע לסיומו, בין אם ישיג את יעד המימון ובין אם לא.

האם סכום הפרויקט יכול להשתנות מהרגע שתמכתי בו ועד למימושו?

באופן תיאורטי כן. יתכנו שינויים בעלויות המשאבים בפרק הזמן שיעבור בין עליית הפרויקט לאוויר לסיומו. גם במקרה כזה נדאג לספק את המוצרים למימוש הפרויקט וסכום התמיכה שלך לא ישתנה. במידה והמוצר שנדרש למורה לא יהיה במלאי ולא ימצא מוצר חליפי שיענה על צרכי הפרויקט, חיוב כרטיס האשראי שלך יבוטל ותזוכה על סכום התמיכה.

איך אדע שהתהליך שקוף והוגן?

צוות 'לכיתה' בוחן כל בקשה לפרויקט ממורה, מאמת את פרטיו ומעביר כל פרויקט לאישור מנהל בית הספר. במידה והכל נמצא תקין, אנחנו רוכשים בעבור המורה את המשאבים ושולחים אותם באופן ישיר לבית הספר. בנוסף צוות 'לכיתה' דורש מהמורים לשלוח תמונות של יישום הפרויקט וניתן לבקש דו"ח עלויות שמראה כיצד כל שקל נוצל.

לאן הולך הכסף שאני תורם?

כל הכסף שמגויס באמצעות האתר מיועד לרכישת המשאבים הנדרשים למימוש פרויקט ולעלויות התפעוליות שלו. אנחנו דוגלים בשקיפות מלאה וחשוב לנו שתדעו לאן כל אגורה שאתם תורמים מיועדת.

מתוך שקל אחד של תרומה (בממוצע) – 92 אג' בעבור רכישת הציוד והשירותים לפרויקט, 5.5 אג' בעבור העלות התפעולית שלו (בחינה וייעוץ לוגיסטי, קבלת הצעות מחיר מספקים, תמחור, רכש ואספקה) ו-2.5 אג' עמלה שגובה חברת האשראי בעבור סליקת כרטיס האשראי שלך.

למי אתם מעבירים את פרטי ההתקשרות שלי?

פרטי ההתקשרות שלך נועדו לשמש אך ורק אותנו ואת המורה לצורך תקשורת ועדכונים הנוגעים לפרויקט. פרטיך נשמרים במערכת ואנחנו לא מעבירים אותם לאף גוף אחר. במהלך שלב גיוס הכסף לפרויקט, יועברו למורה שם המשתמש שלך ב'לכיתה' וסכום התמיכה. במידה והפרויקט יגיע ליעד הגיוס נעביר למורה פרטים נוספים על מנת שיוכל ליצור איתך קשר לטובת עדכון בנוגע לפרויקט.

האם אנשים מחוץ לישראל יכולים לתמוך בפרויקט?

בהחלט. האתר פתוח בפני כל אדם שהחינוך בישראל יקר לליבו ורוצה לתמוך בו בצורה ישירה, פשוטה ובטוחה. כל מה שצריך זה כרטיס אשראי בינלאומי בתוקף.

האם יש משמעות לסכום התמיכה בפרויקט?

כל תמיכה מקדמת פרויקט לעבר יעדו ואנחנו דוגלים בכך שכל אדם יתמוך כפי יכולתו ויקבל את אותה רמה של מבחר, שקיפות ומשוב מהמורים ומצוות 'לכיתה', ללא קשר לסכום שתרם.

כיצד ניתן להסיר את שמי מרשימת התפוצה?

רשימת התפוצה שלנו מיועדת לעדכונים שעשויים לעניין אותך, אנחנו עושים הכל בכדי לשלוח עדכונים ענייניים בתכיפות נמוכה. במידה ואתה בכל זאת מעוניין להסיר את פרטיך מרשימת התפוצה, ניתן לעשות זאת דרך האזור האישי.

איך יוצרים פרויקט באתר?

תהליך יצירת פרויקט באתר 'לכיתה' הוא פשוט וידידותי והצוות שלנו ילווה אתכם בתהליך הפיכת הרעיון שלכם לפרויקט באתר. אם יש לכם רעיון שעומד במדיניות פרויקטים באתר, אתם מוזמנים ללחוץ על  הכפתור "צור פרויקט"ולעשות את הצעד הראשון לעבר הגשמתו! מידע נוסף תוכלו למצוא במדריך המלא ליצירת פרויקט.

יש לי רעיון ליוזמה חינוכית אבל אני לא מורה, אני יכול ליצור פרויקט באתר?

לא. אנחנו מעריכים ומעודדים כל יזמות בתחום החינוך, אבל 'לכיתה' מיועדת אך ורק למורים ומורות שמלמדים בבתי ספר ממלכתיים בישראל.

ואם אני מורה ויש לי יוזמה שלא מכוונת לתלמידים?

מצטערים, אבל זה לא המקום המתאים לכך. 'לכיתה' נוצרה בכדי לאפשר למורים להביא יותר חדשנות ומשאבים באופן ישיר לתלמידים שלהם.

לאיזה בתי ספר האתר מיועד?

האתר פונה לכל בתי הספר המשתייכים למערכת החינוך הממלכתית בישראל על שלל גווניה ומגזריה. בשלב ראשון האתר יהיה פתוח לבתי ספר שהוגדרו בלבד, ויפתח בהדרגה לשאר בתי הספר בכל רחבי המדינה.

האם מורים מחוץ לישראל יכולים ליצור פרויקט?

לא, האתר מיועד למורים המלמדים בבתי ספר בישראל בלבד.

האם העלאת פרויקט לאתר עולה כסף?

לא, יצירת פרויקט באתר אינה כרוכה בשום עלות בעבור המורה.

האם חובה להירשם לאתר בכדי ליצור פרויקט?

כן, בכדי ליצור פרויקט באתר עליך לבצע הרשמה קצרה ופשוטה. כל שנדרש הוא להזין שם מלא וכתובת מייל ולבחור סיסמא. חצי דקה ואתם שם.

האם ניתן להעלות יותר מפרויקט אחד בו זמנית?

אין מגבלה לכמות הפרויקטים שניתן לעלות בו-זמנית, כל עוד הם עומדים במדיניות הפרויקטים של האתר. יחד עם זאת, אנחנו לא מעודדים ניהול של מספר פרויקטים במקביל, משום שזה עלול להפריע לתשומת הלב של המורה ושל התומך ועל כן לפגוע בסיכויים להצלחתם.

האם ניתן לפצל פרויקט למספר שלבים ולגייס עבורם בנפרד?

כן, אם כל שלב בפרויקט שונה בצורה ייחודית ממשנהו ויש מספיק זמן ביניהם, גיוס בשלבים אפשרי.

האם הפרויקט שלי חייב להיות מיועד לתלמידי הכיתה שלי בלבד?

פרויקט יכול להיות מיועד למספר תלמידים מצומצם וגם לבית ספר שלם. אתם תחליטו בעבור מי הוא מיועד ובלבד שהוא מגיע באופן ישיר לתלמידים.

האם ניתן ליצור פרויקט שמשותף לכמה בתי ספר?

בהחלט. אנחנו מעודדים שיתופי פעולה באופן כללי ונשמח לראות פרויקטים שמגלמים שיתופי פעולה בין בתי ספר.

האם תספקו כל משאב שידרש לי?

כמעט הכל. ניתן לבקש כל ציוד שנדרש לך לטובת הוצאה לפועל של הפרויקט, נותן שירות, היסעים וכו'. אנחנו נוודא עם מנהל בית הספר שהכל על דעתו ובאישורו ושהוא מאשר כי הציוד עומד בתקנים ובנהלים הרלוונטים. הדברים היחידים שאין באפשרותינו לספק באופן גורף הם: מזון ולינה, תשלום שעות הוראה למורים או העסקה ישירה של נותני שירות.

האם הציוד שיתקבל יהיה בבעלותי?

לא. הציוד שמסופק על ידי 'לכיתה' הינו בבעלות רשת בתי הספר אליה בית הספר משתייך. הציוד מיועד לשימוש המורה שיצר את הפרויקט ותלמידיו, אך אינו בחזקת רכושם הפרטי.

האם יש מעורבות של מנהל בית הספר בתהליך?

בהחלט. אנחנו מאמינים שפרויקט כיתתי או בית ספרי טוב הוא כזה שנעשה תוך מחשבה והתאמה לסביבה בה הוא מתקיים, וכי נקודת המבט של מנהל מוסד חינוכי חיונית לבחינת הרציונאל והאפקטיביות החינוכית שטמונה בכל בפרויקט, כמו גם עמידה בנהלי בית הספר ומשרד החינוך. אנחנו לא מעלים פרויקט לאתר לפני שקיבלנו את אישור מנהל בית הספר לכך שהפרויקט הוצג בפניו על ידי המורה וכי הוא נעשה על דעתו ובהסכמתו. אנחנו ממליצים מאוד להציג את פרטי הפרויקט המלאים בפני מנהל בית הספר לפני שאתם מעלים אותו לאתר.

כיצד אנשים ישמעו על הפרויקט שלי?

קודם כל על ידי כך שתפיץ ותשתף את הפרויקט בכל ערוץ אפשרי בכדי לזכות בחשיפה גדולה ככל הניתן. הרעיון הוא להפוך את מכריך ותומכים נלהבים לסוכני שיתוף של הפרויקט. אנחנו מאמינים שרעיון טוב, שמועבר בצורה ברורה ומעניינת, יכול להתפשט למרחקים ובמהירות. הרשת החברתית של המורה יכולה להיות מקור עצום לעידוד ותמיכה כספית. צוות 'לכיתה' שם דגש על ליווי וייעוץ לפרויקטים ומתמחה בשיווק ויראלי. אנחנו שם בשבילך, בבניית הפרויקט, במהלכו, ואחריו. ההצלחה שלך היא ההצלחה שלנו!

מה הסוד להצלחת פרויקט באתר?

אין חוקים קבועים לתמיכת הקהל וזה חלק מהיופי. באופן כללי אנשים מגיבים בצורה חיובית לכנות, אותנטיות, תשוקה וליכולת ביצוע. הוספת המחשה ויזואלית (תמונה וסרטון) תורמת רבות לפוטנציאל החשיפה של הפרויקט ולנכונות של אנשים לתמוך בו. באופן כללי חשוב לשמור על תיאור נלהב ומוחשי ככל הניתן של הפרויקט שלך. מידע נוסף תוכלו למצוא במדריך המלא ליצירת פרויקט.

אני יכול לשמור על זכויות יוצרים של הפרויקט שלי?

'לכיתה' הוקמה במטרה להגשים ולשתף יוזמות חינוכיות של מורים ישראלים, בכדי לאפשר לכמה שיותר מורים ותלמידים לממש את הפוטנציאל שלהם, לכן אין אפשרות ליצור זכויות יוצרים על פרויקט דרך פלטפורמה זו. במידה ואינך מעוניין לשתף את הרעיון שלך ולחשוף אותו בפני תומכים ומורים נוספים, ייתכן שזאת לא הפלטפורמה המתאימה להציג את הרעיון שלך. תוכלו לקרוא מידע נוסף בעמוד תנאי השימוש שלנו.

מה נדרש ממני לעשות לאחר שהצלחתי במימון הפרויקט?

ברכות! אנחנו נרגשים שהצלחת במימון הפרויקט שלך באמצעות 'לכיתה' ובקרוב תוכל להוציא אותו לפועל.
אנחנו ניצור איתך קשר בימים הקרובים בכדי לאשרר את המשאבים לרכישה ואת פרטי המשלוח. בינתיים זה זמן טוב להתחיל להודות לכל מי שאפשר לזה לקרות! בשלב הבא תתבקש לעדכן את התורמים על תהליך מימוש הפרויקט לשתף בהשפעתו עליך ועל תלמידיך ובתהליך הלמידה שנלווה אליו. העדכונים יפורסמו בלשונית 'עדכונים' בעמוד הפרויקט שלך וישלחו לכל מי שתמכו בו. אפשרות נוספת להודות לתומכים ולחזק את הקשר איתם היא באמצעות משלוח מכתבי תודה בכתב יד מהתלמידים המראים את הערכתך. אנחנו נספק את כל האמצעים הנדרשים לכך ונעביר את המכתבים לתומכים, אם תחליטו לעשות זאת. מידע נוסף תוכלו למצוא במדריך המלא ליצירת פרויקט.

נגישות
  למעלה