תפריט

איך שיטת מימון ההמונים עובדת ב'לכיתה'?

מורה או גננת יוצר/ת יוזמה באתר 'לכיתה'.
לאחר דיוק היוזמה והפיכתה מרעיון לתכנית עבודה, ולאחר אישור של מנהל/ת/ מפקח/ת בית הספר/גן, היוזמה עולה ל"אוויר" למשך 30 יום, בהם היא נגישה לכל אדם בארץ ובעולם, שרוצה לתמוך בחינוך הציבורי בישראל או לעודד יוזמה חינוכית. המורה או הגננת הם אלה האחראים להפצת היוזמה, כמובן שבליווי והדרכה צמודים של צוות 'לכיתה'.
בנוסף,'לכיתה' עושה מאמצים לגייס תמיכות נוספות מטעם חברות עסקיות ברמה המקומית והלאומית.
במידה והיוזמה מגיעה ליעד הגיוס שלה בפרק הזמן שהוקצב לה, צוות 'לכיתה' רוכש את הציוד/השירותים הנדרשים למימוש היוזמה, ודואג לאספקתם ישירות לבית הספר או לגן.
במידה והיוזמה לא מגיעה ליעד הגיוס בתום פרק הזמן שהוקצב לה, כרטיסי האשראי של התומכים לא יחויבו והם יקבלו על כך עדכון. למורה או לגננת ניתנת הזדמנות להעלות יוזמה נוספת בעתיד.
סכום ממוצע ליוזמה עומד כיום על כ- 5,000 ש"ח (למעט שיתופי פעולה ייחודים עם הרשות המקומית /בית הספר).

למה שמימון המונים יצליח בתחום החינוך?

מימון המונים מורכב בבסיסו משני גורמים – יזמים ותומכים, ושני אלו נמצאים בשפע בכל הנוגע לחינוך בישראל. ישנם מורים וגננות רבים בעלי תחושת שליחות ומוטיבציה גבוהה, יצירתיים ויזמים בנשמה, ונוסף להם אנשים רבים וטובים בארץ ובעולם שהחינוך בישראל חשוב להם והם מעוניינים לקחת חלק פעיל בקידומו. 'לכיתה' מאפשרת לכל אדם לתמוך כפי יכולתו ביוזמות חינוכיות שמעוררות בו השראה, בצורה ישירה, ידידותית ופשוטה. בנוסף, צוות 'לכיתה' עושה מאמצים כדי להגדיל את קהל התומכים הפוטנציאליים, בין השאר על ידי פניה לחברות עסקיות ברמה המקומית והלאומית. אנחנו מאמינים שבכוחות משותפים אפשר לעצב מציאות חינוכית אחרת, טובה ומעצימה יותר!

'לכיתה' עושה מזה כסף?

לא.
'לכיתה' היא עמותה רשומה בישראל (מספר עמותה 580687838).
בהתאם לכך, Lakita.org.il הינה פלטפורמה למימון המונים, ללא כוונת רווח. הכספים אשר מגוייסים באמצעותה מיועדים בעיקרם לרכישת המשאבים הנדרשים למימוש היוזמות החינוכיות אשר מפורסמות בה.
נכון להיום, 'לכיתה' גובה מכל יוזמה אשר מגיעה בהצלחה ליעד הגיוס שלה כ-9% עמלה לכיסוי חלקי של העלות התפעולית של פעילותה. גובה העמלה עשוי להשתנות בעתיד.

מי יכול/ה ליצור יוזמה ב'לכיתה'?

כל המורים והמורות, בכל יישוב בארץ, אשר מלמדים בחינוך הציבורי.
גננות- היום אנחנו עובדים עם גננות ממועצת גליל עליון ומועצה אזורית חבל מודיעין, אם אינך מאחת ממועצות אלו, אנחנו מזמינים אותך לכתוב את פרטייך כאן.
ונחזור אלייך בהקדם 🙂

האם יוזמה יכולה לגייס רק חלק מהסכום?

לא. יוזמה צריכה להגיע ליעד גיוס מלא. זאת מכיוון שעלות של כל יוזמה באתר מגלמת את כלל המשאבים הנדרשים למימושו, כפי שהגדירו אותם המורה או הגננת בעת יצירת היוזמה, לא פחות ולא יותר.

מה קורה אם יוזמה לא מגיעה ליעד הגיוס שלה?

היוזמה לא תצא אל הפועל וכרטיסי האשראי של התומכים לא יחויבו והם יקבלו על כך עדכון במייל.

האם אפשר לגייס יותר מ-100% מימון ליוזמה?

לא, יוזמה באתר נסגרת כשהיא מגיעה ל-100% מימון. לא ניתן לגייס סכום גדול יותר מסכום היוזמה שתומחרה.

כמה זמן יוזמה נמצאת ב"אוויר"?

עד 30 ימים.(למעט מקרים מיוחדים)

למה בסוף המורה או הגננת מקבל/ת משאבים ולא כסף?

2 סיבות עיקריות:
א. כך אנחנו מוודאים שהמורה או הגננת מקבלים בדיוק את הציוד לו זקוקים בכדי להוציא את היוזמה החינוכית לפועל.
ב. אנחנו חוסכים מהמורה או הגננת את הטרחה בקניית המשאבים.

האם 'לכיתה' היא תוכנית מאושרת של משרד החינוך?

כן. 'לכיתה' היא תוכנית מאושרת של משרד החינוך (מספר תוכנית 5326).

כיצד תומכים ביוזמה?

זה פשוט מאוד. כל מה שצריך בשביל לתמוך ביוזמה זה גישה לאתר 'לכיתה' דרך מחשב או מכשיר נייד וכרטיס אשראי בתוקף. מכאן כל מה שנותר זה לבחור יוזמה שמעוררת בך השראה ולתמוך בה בכל סכום שהוא.

האם יש סכום מינימלי לתמיכה?

הסכום המינימלי לתמיכה הוא חמישה שקלים. אנחנו דוגלים בכך שכל תומך או תומכת יתרמו כפי יכולתם ויקבלו את אותה רמה של מבחר, שקיפות ומשוב מהמורים, מהמורות, מהגננות ומצוות 'לכיתה', ללא קשר לסכום שתרם.

האם ניתן לתמוך ביוזמה עם שמירה על אנונימיות?

אכן כן! תוך כדי תהליך התמיכה באתר ישנה אופציה לתרום באופן אנונימי.

תמכתי ביוזמה חינוכית - מתי האשראי שלי יחוייב?

כרטיס האשראי שלך יחוייב רק במידה והיוזמה מגיעה ליעד הגיוס שלה. לפעמים זה לוקח יום יומיים ולפעמים עד 30 יום. במידה והיוזמה לא מגיעה ליעד הגיוס שלה, כרטיס האשראי שלך לא נסלק ופרטי האשראי שלך לא נשמרים. אנו דואגים לעדכן אותך דרך המייל בכל שלב ושלב, מרגע התמיכה ועד חיוב או אי חיוב כרטיס האשראי שלך.

מהו ההבדל בין תמיכה ב'לכיתה' לבין תמיכה ביוזמה חינוכית?

תמיכה ביוזמה חינוכית היא תמיכה כספית בכל אחת מן היוזמות החינוכיות של אנשי חינוך באתר 'לכיתה'. תמיכה ב'לכיתה', היא תמיכה בעמותת 'לכיתה' עצמה, לצורך המשך פעילותה ומתוך אמונה בעשייה שלה. ניתן לתמוך גם ביוזמה וגם ב'לכיתה' או רק באחת מהן, לבחירתך האישית 🙂
למען הסר ספק: ניתן לתמוך ביוזמה חינוכית ללא תמיכה ב'לכיתה'.

האם אתם שומרים את פרטי האשראי שלי?

ממש לא! פרטי האשראי שלך אינם נשמרים במערכת! כך היה בעבר וכך יהיה בעתיד.

האם יש דרך נוספת לתמוך ביוזמה מלבד כרטיס אשראי?

בשלב זה אנחנו מקבלים כרטיסי אשראי בלבד, אבל עושים מאמצים להרחיב את אפשרויות התשלום.

יש דרכים נוספות לסייע מלבד תמיכת כסף?

בהחלט. כסף זה לא הכל. אם ברצונך לראות יוזמה קמה לחיים אפשר לעזור בהגברת המודעות אליה באמצעות הפצתה בקרב משפחה, חברים, מכרים וקולגות. שיתופה ברשתות החברתיות וכתיבת מילה טובה בעמוד התגובות ביוזמה יכולים להוות תמיכה נפלאה.

האם ניתן לתרום משאבים ולא כסף?

בשלב זה אין אפשרות לתרום ציוד משומש וחומרים ל'לכיתה', ייתכן ובעתיד תהיה אפשרות כזאת. ספקים שמעוניינים לתרום שירותים/ציוד חדיש מוזמנים לכתוב לנו מייל: lakita@tfi.org.il

איך אדע אם היוזמה שתמכתי בה הגיעה ליעד הגיוס?

צוות 'לכיתה' ישלח לך אי-מייל שהיוזמה תגיע לסיומה, בין אם תגיע ליעד הגיוס בהצלחה ובין אם לא.

מדוע אתם צריכים את פרטי הקשר שלי?

פרטי הקשר שלך דרושים לנו על מנת ליצור איתך קשר במידת הצורך. למען הסר ספק, אנחנו לא שומרים פרטי התקשרות למעט כתובת מייל שבאמצעותה נוכל לעדכן אותך בהתקדמות היוזמה שבה תמכת. אנחנו לא מעבירים פרטים אלו לאף גורם אחר. כמו כן, אנחנו לא אוספים או שומרים פרטים של כרטיסי אשראי.

האם תומכים מחו"ל יכולים לתמוך?

בהחלט. האתר פתוח בפני כל אדם שהחינוך בישראל יקר לליבו/ה ורוצה לתמוך בו בצורה ישירה, פשוטה ובטוחה. כל מה שצריך זה כרטיס אשראי בינלאומי בתוקף.

כיצד ניתן להסיר את שמי מרשימת התפוצה?

רשימת התפוצה שלנו מיועדת לעדכונים שעשויים לעניין אותך, אנחנו עושים הכל בכדי לשלוח עדכונים ענייניים בתכיפות נמוכה. במידה ובכל זאת ברצונך להסיר את פרטייך מרשימת התפוצה, אנו מזמינים אותך לכתוב לנו כאן: lakita@tfi.org.il

האם 'לכיתה' היא תוכנית מאושרת של משרד החינוך?

כן. 'לכיתה' היא תוכנית מאושרת של משרד החינוך (מספר תוכנית 5326)

איך יוצרים יוזמה באתר 'לכיתה'?

תהליך יצירת יוזמה באתר 'לכיתה' הוא פשוט וידידותי, הצוות שלנו ילווה אותך בתהליך הפיכת הרעיון שלך לתכנית עבודה מפורטת. כל מה שצריך הוא ללחוץ על הכפתור הצהוב בעמוד הבית "יצירת יוזמה חדשה" ולהתחיל את הצעד הראשון לעבר הגשמתה! מידע נוסף ניתן למצוא גם במדריך המלא ליצירת יוזמה.

האם הרעיון הזה עובד במקום אחר?

כן. 'לכיתה' קיבלה את ההשראה לרעיון מפלטפורמה אמריקאית מאוד מצליחה בשם DonorsChoose.org שהוקמה בשנת 2000 על ידי מורה להיסטוריה בבית ספר ציבורי בניו יורק, שרצה להעניק לתלמידים שלו חינוך טוב יותר ונתקל במגבלות תקציביות שחייבו אותו להוציא כסף מכיסו בשביל לממש זאת.

יש לי רעיון ליוזמה חינוכית, אבל אני לא מורה ולא גננת, האם אני יכול/ה בכל זאת ליצור יוזמה?

לרוב לא. חוץ מפיילוט משותף עם מועצת גליל עליון, שם גם החינוך הבלתי פורמלי יכול ליצור יוזמות. מעבר לזה, אנחנו מעריכים ומעודדים כל יזמות בתחום החינוך, אבל, נכון להיום, 'לכיתה' מיועדת אך ורק למורים, מורות וגננות שמלמדים בחינוך הציבורי בישראל.

עבור מי היוזמה צריכה להיות מיועדת?

עבור תלמידי בית הספר או הגן. 'לכיתה' נוצרה בכדי לאפשר למורים, מורות וגננות להביא יותר חדשנות, יצירתיות ומשאבים באופן ישיר לתלמידים שלהם.

האם ניתן ליצור מספר יוזמות בו זמנית?

תמיד רצוי להתחיל עם אחת, ואחרי שמסיימים ומגיעים ליעד גיוס מלא, אפשר ליצור את היוזמה הבאה. אנחנו בהחלט מעודדים יזמים סידרתיים (:

האם היוזמה חייבת להיות מיועדת רק לתלמידי הכיתה או הגן שלי?

לא. יוזמה יכולה להיות מיועדת גם למספר כיתות/ שכבה או בית ספר שלם.

האם ניתן לקבל בתום התהליך כסף ולא משאבים?

לא. בתום תהליך גיוס מוצלח המורה או הגננת מקבלים את המשאבים או השירותים שביקשו עבור היוזמה שלהם. כך אנחנו מבטיחים שהמורה או הגננת מקבלים את הציוד שהם מאמינים שדרוש להם בכדי להוציא את היוזמה שלהם אל הפועל, וכן חוסכים מהם את הטרחה בקניית המשאבים בעצמם.

האם מנהל/ת בית הספר או מפקח/ת הגן צריכים לאשר את היוזמה?

כן. 'לכיתה' פועלת מתוך כבוד למערכת החינוך הישראלית ומכבדת אותה. כמדיניות- בטרם מפורסמת יוזמה באתר 'לכיתה', מנהל/ת בית הספר או מפקח/ת הגן מתבקשים לאשר אותה.

איך משווקים את היוזמה ומי הם התומכים הפוטנציאלים?

פרסום והפצה של היוזמה היא באחריות המורה או הגננת, בליווי והדרכה צמודים ומעמיקים של צוות 'לכיתה'.
עיקר הפרסום וההפצה נעשים דרך המדיות החברתיות- וואטסאפ, פייסבוק, אינסטגרם, מייל וכל דרך מקורית נוספת.
אנחנו ממליצים על הפצת היוזמה בשלושה מעגלים: תחילה במעגל מקורבים ראשון, לאחר מכן הפצה בקרב מעגל מקורבים שני, ולאחר מכן הגדלת מעגל ההפצה לקהל הרחב.
התומכים הפוטנציאלים הם כל מי שהחינוך בישראל יקר לליבם.

אני יכול/ה לשמור על זכויות יוצרים ליוזמה שלי?

'לכיתה' מאמינה בשיתוף ואנחנו רואים ערך רב בשיתוף יוזמות חינוכיות של מורים וגננות, זאת כדי לאפשר לכמה שיותר מורים, מורות, גננות, תלמידות ותלמידים לממש את הפוטנציאל שלהם. לכן, אין אפשרות ליצור זכויות יוצרים על יוזמה דרך פלטפורמה של 'לכיתה'. תוכלו לקרוא מידע נוסף בעמוד תנאי השימוש שלנו.

מה קורה ביום שתהליך גיוס היוזמה מסתיים בהצלחה?

כיום או יומיים לאחר סיום מוצלח של תהליך גיוס היוזמה, צוות 'לכיתה' יוצר קשר עם המורה או הגננת בכדי לאמת את כל המשאבים והשירותים שהוזמנו עבור היוזמה. כחודש מתום הגיוס (תלוי בסוגי הציוד), הציוד מגיע עד לבית הספר או לגן! לאחר הגעת הציוד, המורה או הגננת יכולים להתחיל להוציא את היוזמה שלהם לפועל. כמובן שצוות 'לכיתה' זמין וקשוב לכל שאלה או בעיה שעולה גם בשלבים אלה.

האם 'לכיתה' היא תוכנית מאושרת של משרד החינוך?

כן. 'לכיתה' היא תוכנית מאושרת של משרד החינוך (מספר תוכנית 5326)

נגישות
  למעלה